שאלות נפוצות 

Frequently asked questions

האם לאמץ כלבים או לקנות אותם ?


זוהי שאלת הרת גורל עבור כלבים רבים - ככלל עדיף לאמץ כלבים מכלביות ומצער בעלי חיים וזאת מאחר ולא צפוי להם עתיד מזהיר. ישנם כלבים מדהימים שנמצאים במקומות האלה ורק ממתינים לבעלים חמים שייתנו להם בית חם. העלויות של כלבים קנויים עתידות להיות גבוהות הרבה יותר - אל תתנו יד לתופעה ואל תרחיבו אותה - אמצו כלבים.
איך לסלק פרעושים וקרציות ?


מדובר בטפילים חיצוניין אשר יגרמו לכלב גירודים ועקצוצים בגופו,תחושת חוסר נוחות ובמקרים קיצוניין גם מחלות קשות ומצבים מסכני חיים . קרציות נוטות להימצא בין השיערות וחובבות מקומות חשוכים ולחים גכון כפלי האוזניים ובין האצבעות. פרעושים נוטים להיות עמוק בתוך הפרווה ץ קיימים תכשירים שונים כנגד קרציות ופרעושים: אבקות שונות (מדובר לרוב על מוצרים שפותחו לפני שנים רבות),שמפו (עוזר למספר שעות) אמפולות המטופטפות על גבו של הכלב ( לשימוש אחת לחודש), קולרים (שחלקם פועלים נגד קרציות וגם נגד פרעושים ) ,וכדורים לחודש ימים או לשלושה חודשים (הצעקה האחרונה בעולם הטיפול כנגד פרעושים וקרציות).
הכלב סובל מדלקת פרקים - איזה מזון לכלבים מתאים לו ?


מומלץ שהמזון יכלול גלוקוזאמין כונדרואיטין. הרמות שנוספות למזון לכלבים בוגרים ולכלבים מגזעים גדולים הן גבוהות יותר מאשר אלו הנמצאות במזון כלבים רגיל. לא יהיה דיי במזון כזה כדי לטפל בכלב שסובל מדלקת פרקים,אבל זה יכול לסייע כאשר יש לכלב דלקת קלהץכמו כן,שמירה על משקל גוף בריא חשובה מאוד כדי למזער סימפטומים של דלקת פרקים. כלבים הסובלים מעודף משקל נותנים יותר לפתח את המחלה וסובלים מכאבים קיצוניים הקשורים למרפקים.
מה עלות משלוח עד הבית ?


משלוח לאזור נוף הגליל ( נצרת עלית) והסביבה מעל 150 ש"ח חינם עד 150 ש"ח בעלות 20 ש"ח משלוח לכל רחבי הארץ עד 250 ש"ח בעלות 50 ש"ח משלוח מעל 250 ש"ח חינם
מה זה מחלת שריטת החתול?


מחלה נדירה שנגרמת כתוצאה מחידק השוכן באופן טבעי בציפורניים של חלק מהחתולים. אדם שנשרט מחתול הנושא את החיידק,עלול לחלות. המחלה מתבטאת בהגדלה משמעותית של קישרי הלימפה,בעליית חום הגוף ובהרגשה מאוד לא טובה המזכירה תחושה של שפעת חריפה. הטיפול במחלה עלול להיות ממושך עם לא מאבחנים אותה. לכן ,אם נשרטים מחתול יש לשטוף היטב את המקום במים וסבון. אן בתוך מספר שעות מופיה מחלת חום,חשוב לפנות לרופא.
האם צריך לתת לגורי חתולים/כלבים חלב?


לא.כמוכל יונק גורים צריכים חלב מהרגע שהם נולדים מחלב אמם (כלבים בגיל 6-8 שבועות,חתולים בגיל 7-11 שבועות). לאחר מכן,אין סיבה לתת להם חלב. ישנם כלבים/חתולים שאף רגישים לחלב ועלולים לשלשל ממנו.
מה זה מחלת שיעול "המכלאות"?


מחלה אשר פוגעת בדרכי האוויר העליונים של כלבים. הגורם העיקרי הוא חיידק בשם "בורדטלה ברונכיספטיקום" אשר גורם לשיעול אופייני. המחלה מאוד מדבקת,במיוחד בקרב כלבים שנמצאים בקרבה זה לזה. המחלה אינה קשה על פי רוב,ויכולה לחלוף מאליה ללא טיפול. בכל מקרה יש לפנות ןוטרינר,כי הזנחה של "שיעול המכלאות" עלולה לגרום לסיבוכים נוספים. קיים חיסון למניעת "שיעול המכלאות" ומומלץ לשקול מתן חיסון זה
האם מומלץ לחסן את הכלב?


החוק בישראל מחייב חיסון כלבת לכל כלב בגיל שלושה חודשים ופעם אחת בשנה לכל החיים בנוסף תפסיק כדאי מאוד לתת לגורים חיסון משושה. חיסול זה מונע 6 מחלות קשות: שתי מחלות נגיפיות הגורמות לדלקת בדרכי האוויר העליונות (שפעת), מחלת העכברת (לפטוספירוזיס), מחלת הכלבלבת, דלקת כבד נגיפית מחלת הפרוו () אשר פוגעת קשות במערכת העיכול של גורי כלבים ועלולה להסתיים במוות. את החיסון המשושה נותנים לגורים שלוש פעמים: בגיל 6 עד 8 שבועות, 10 עד 12 שבועות 14 עד 16 שבועות. אחר כך נותנים לכלב חיסון משושה פעם בשנה במשך כל החיים. מומלץ להתייעץ עם רופא וטרינר לגביית תכנית חיסון תוכנית חיסונים.
כמה פעמים ביום חתול צריך לאכול?


חתולים אוהבים לאכול ארוחות קטנות במהלך כל היום. אם החתול אוכל מזון יבש אפשר לשים לו צלחת מלאה במזון ומפעם לפעם למלא אותה, כדי לאפשר לו לאכול ארוחות קטנות כשנוח לו. אם נותנים לחתול מזון רטוב (מעדני בשר משומרים), יש לתת כל פעם כמות המספיקה לארוחה אחת, על מנת לשמור על טריות המזון. אם החתול שמן יש לווסת את כמות המזון היבש והרטוב, כדי למנוע אכילת יתר.
כמה פעמים ביום חתול צריך לאכול?


א. חתולים אוהבים לאכול ארוחות קטנות במהלך כל היום. אם החתול אוכל מזון יבש אפשר לשים לו צלחת מלאה במזון ומפעם לפעם למלא אותה, כדי לאפשר לו לאכול ארוחות קטנות כשנוח לו. אם נותנים לחתול מזון רטוב (מעדני בשר משומרים), יש לתת כל פעם כמות המספיקה לארוחה אחת, על מנת לשמור על טריות המזון. אם החתול שמן יש לווסת את כמות המזון היבש והרטוב, כדי למנוע אכילת יתר. ב. גורים נמצאים בשלב הגדילה ולכן חשוב לספק להם כמות מזון מספקת. ככל שהגור צעיר יותר עליו לאכול יותר ארוחות ביום. כלב נחשב "גור" כל עוד הוא גדל, תקופת הגדילה משתנה מגזע לגזע. בגזעים גדולים תקופת הגדילה נמשכת 18 חודשים. וגזעים קטנים תקופת הגדילה נמשכת שישה חודשים. עבור גזעים בגודל רגיל תקופת הגדילה נמשכת כשנה. את תקופת הגדילה צריך לחלק לשלוש: בשליש הראשון נותנים 3 עד 4 ארוחות ביום, בשליש השני, שלוש ארוחות ביום ובשליש השלישי, שתי ארוחות ביום. כלב בוגר ניתן להאכיל בארוחה אחת ביום.
מה אסור לכלב לאכול?


חשוב לבחור מזון מחברה מוכרת בעלת מוניטין לוודא שיש תווית בעברית עם טלפון של היבואן / יצרן למקרה שיש צורך ליצור קשר עם החברה. במידה ונותנים לכלב מזון ביתי (שאריות ביתיות), יש להקפיד על מספר כללים: א. לא לתת עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול. ב.לא לתת בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכון למחלות מעיים לכלב או לבעלים. ג. לכלבים אסור לתת שוקולד. שוקולד מכיל חומר המכונה "תיאוברומין" אשר עלול לגרום להרעלה
מה אסור לחתול לאכול?


חשוב לבחור מזון מחברה מוכרת בעלת מוניטין. לוודא שיש תווית בעברית עם טלפון של היבואן / יצרה למקרה שיש צורך ליצור קשר עם החברה. במידה ו נותנים לחתול מזון ביתי (שאריות ביתיות), יש להקפיד על מספר כללים: א . לא לתת עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול. ב.לא לתת בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכוי למחלות מעיים לחתול או לבעלים. ג.לחתולים אסור לתת בצל או מוצרים שמכילים בצל נקודה בצל גורם בחתולים למחלת דם המכונה " אנמיה של גוף הופה היינז ". ד. לא מומלץ לתת לחתולים מזון המותאם לכלבים.
מהו נגיף הקורונה? מהו הנגיף הזה שמלחיץ את כל העולם? איך נדבקים בו? מה ההבדל בינו לבין שפעת? מהם התסמינים של מי שחלה בקורונה? איך מתבצעת הבדיקה לאבחון? מי האוכלוסיות שצריכות להיזהר במיוחד? האם מסכות פנים עוזרות? תשובות לכל השאלות האלו ועוד


בידוד ביתי עושים... בבית!

מי שלפי ההנחיות חייב בבידוד ביתי - אסור לו להגיע למרפאה או לחדר מיון בכל התקופה שבה עליו להיות בבידוד.

בבידוד של 14 ימים חייבים כל הישראלים שחזרו מכל יעד בעולם החל מ־9.3 בשעה 20:00, וכן כל מי שבא במגע הדוק עם חולה קורונה מאומת (ראו למטה את ההגדרה של "מגע הדוק").

אם בתוך 14 יום מהחזרה מהמדינות המדוברות או ממגע הדוק עם חולה מאומת הופיעו תסמינים של חום או של שיעול או של קושי בנשימה - יש להתקשר למוקד 101 של מד"א לקבלת הנחיות כיצד לפעול.

גם במקרים האלה אסור לפנות למרפאה או לחדר מיון.

תודה על שיתוף הפעולה.

מהו נגיף הקורונה?

מדובר בנגיף נפוץ ממשפחת הסארס והמרס (שהם למעשה סוגים שונים של נגיף הקורונה). כשמסתכלים על הנגיף במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו: משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר.

בדרך כלל לא גורם הנגיף הזה למחלות בבני אדם, אלא בבעלי חיים - יונקים ועופות. אם בני אדם בכל זאת נדבקים בו, הרי לרוב מתבטאת מחלתם בהצטננות קלה, וזו חולפת מעצמה ללא שום טיפול. לעומת זאת, אם מדובר באדם שמערכת החיסון שלו מדוכאת מסיבה כלשהי, עלול נגיף הקורונה לגרום למחלה רצינית וקשה יותר.

מדובר בנגיף נפוץ שתוקף כמעט כל אדם לפחות פעם בחיים - בעיקר בתקופת הילדוּת - וכאמור לרוב הוא אינו מסוכן. עם זאת, במגיפה הנוכחית מדובר בנגיף שעבר באחרונה מוטציה והפך לאלים (לכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה "נגיף הקורונה החדש". לאחר כמה ימים נזנח השם הזה, ובמקומו החלו להשתמש בשם שנתנו למחלה שהוא מחולל: COVID-19 - קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019).

יש לציין שבשנים 2003-2002 הייתה התפרצות של נגיף דומה ממשפחת הסארס, והוא גרם למותם של יותר מ־800 בני אדם.

​קורונה: כל ההנחיות והמידע

כמה חולים יש בישראל? מהן ההנחיות המעודכנות? אילו שירותים פועלים? מהן ההוראות לחוזרים מחו"ל?

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

הנגיף עובר מאדם לאדם בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: רסיסי טיפות שמקורם באדם נגוע (שהשתעל או שהתעטש) נושאים את הנגיף באוויר וחודרים למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

הנגיף עובר גם במגע - למשל עם כף יד שחולה קורונה התעטש לתוכה. מכאן החשיבות של רחיצת ידיים תכופה במים ובסבון או באלקוג'ל. זוהי גם הסיבה שניתנה ההנחיה להימנע מללחוץ ידיים ומלגעת בפנים.

יש לציין שההדבקה היא בדרך כלל מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), אך יש ראיות להדבקה גם מחולים א־סימפטומטיים - חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו את תסמיני המחלה.

מהם התסמינים של נגיף הקורונה?

התסמינים הם חום ותסמינים במערכת הנשימה העליונה (שיעול, קוצר נשימה). לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

דיווח משרד הבריאות על התפלגות החולים בקורונה בארץ לפי תסמינים (3,011 מקרים):

• תסמינים נשימתיים עם חום (36%).

• תסמינים נשימתיים ללא חום (23%).

• חום ללא תסמינים נשימתיים (12%).

• ללא חום וללא תסמינים נשימתיים (12%).

• ב־17% מהחולים טרם התקבלו התסמינים הקליניים.

נחשפתי לחולה קורונה - מתי אחלה?

ראשית יש לציין שלא כל מי שנחשף לחולה קורונה אכן יידבק ויחלה, אך כדי להפחית ככל הניתן את האפשרות להדבקה ניתנה ההנחיה שלפיה על כל מי שנחשף לחולה קורונה להיכנס מיד לבידוד של שבועיים.

גם אם אירעה הדבקה, לא תמיד יופיעו תסמינים, ובמקרה כזה מדובר במחלה א־תסמינית (א־סימפטומטית). אדם שנדבק בקורונה ולא פיתח תסמינים כמובן אינו מודע להיותו חולה. חולים א־סימפטומטיים עלולים להדביק אחרים.

אצל 50% מכל מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים (סימפטומטיים) יופיעו התסמינים בתוך 4 ימים (הטווח: 2 עד 7 ימים). כמעט כל האחרים (מבין מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים) יחלו בתוך 14 יום מההדבקה (וזהו הבסיס להמלצה לבידוד של שבועיים). התקבלו דיווחים מעטים מאוד על נדבקים שפיתחו תסמינים לאחר זמן רב יותר (עד 21 יום).

שירותי רפואה מהבית!
השירותים המתקדמים של כללית שאפשר לקבל ישר מהכורסה

באילו מקרים עליי לפנות לטיפול רפואי?

בכל מקרה, אסור להגיע למרפאות אם יש אחד או יותר מתסמיני הקורונה.

אם אתם סובלים מאחד או מיותר מהתסמינים האלה בעקבות מגע הדוק עם חולה מאומת או בעקבות חזרה מחו"ל, יש לפנות למוקד מד"א 101.

כך מגדיר משרד הבריאות את המושג "מגע הדוק" (שבעקבותיו יש להיכנס לבידוד בית):

• שהייה במרחק של עד שני מטרים במשך 15 דקות לפחות עם חולה קורונה מאומת.
• עבודה בצמוד עם חולה קורונה מאומת או שהייה באותה הכיתה עם חולה קורונה מאומת.
• נסיעה יחד עם חולה קורונה בכל אמצעי תחבורה.
• חיים במחיצת חולה קורונה מאומת (בני ביתו של החולה שגרים יחד עימו).
• חשיפה ללא ציוד מגן, כמתואר בהנחיות לצוותים הרפואיים, כולל טיפול ישיר בחולה קורונה, עבודה עם עובדי בריאות שחלו בקורונה, ביקור אצל חולה קורונה, שהייה בחדר עם חולה קורונה.

בעקבות מגע הדוק עם חולה מאומת בקורונה יש להיכנס מיד לבידוד בית לתקופה של 14 ימים, על פי ההנחיות, ולדווח על כך למשרד הבריאות בטופס מקוון או במוקד הטלפוני 5400*.

ואם אני סובל מאחד מהתסמינים אבל לא הייתי במגע הדוק עם חולה קורונה מאומת ולא חזרתי מחו"ל, למי אני פונה?

אם יש לכם חום של 38 מעלות ויותר ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה) - עליכם להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום והיעלמות התסמינים וגם להפחית מגע עם בני הבית.

אתם יכולים ליצור קשר מהבית עם רופא או עם המרפאה שלכם.

ניתן להשתמש בשירותים הבאים של כללית:

• רופא משפחה און־ליין

• רופא ילדים און־ליין

• שיחת טלפון עם רופא המשפחה או עם רופא הילדים שלכם

• שיחת וידאו עם הרופא האישי שלך

האם מסכת פנים מגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה?

אין שום מידע שלפיו שימוש שגרתי במסכות פנים מגן על הלובשים אותן מפני הידבקות בנגיף הקורונה. להיפך, בשימוש ממושך נוטה המסכה להירטב ולהיקרע, ומאחר שאנשים העוטים מסכות מרבים לגעת בפנים באופן בלתי רצוני, הם מגדילים בכך את פוטנציאל ההדבקה. ואכן, ארגוני הבריאות במערב אינם ממליצים לציבור הרחב להתגונן מפני הידבקות בנגיף הקורונה באמצעות לבישה של מסכת פנים. מסכה כזאת מיועדת למי שיש להם תסמינים נשימתיים (שיעול התעטשות) כדי למנוע שידביקו את הסביבה וכן לצוותים הרפואיים שמטפלים בהם. איש צוות רפואי צריך לעטות מסכה רק בעת שהוא בקרבת מטופל ולהקפיד על רחיצת ידיים לאחר כל נגיעה במסכה.

איך אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

כללי ההיגיינה שנועדו למנוע הדבקות במחלות נגיפיות שונות נכונים גם לקורונה: יש להקפיד על רחיצת ידיים, להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים, באף ובפה ולאוורר חדרים - גם אם בחוץ קר. נוסף על כך ממליץ משרד הבריאות להימנע מלחיצות ידיים. למידע נוסף לחצו כאן.

תשמרו על עצמכם!

פרטים מלאים באתר כללית https://www.clalit.co.il/he/your_health/family/Pages/coronavirus.aspx

תודה שיצרתם קשר!

דרושים שליחים!!!

שלח.י הודעה: 054.5530401

משלוחים חינם בכל הארץ  

 בקניית מוצרים מעל 250 ש"ח