ארנבת ננסית


הארנב הננסי הוא חיה ממשפחת המכרסמים. כמו בשמו, הוא קטן יחסית לארנבים אחרים גם בבגרותו. הוא חיה חברותית וחמודה ומתאימה לגידול ע"י ילדים.


תוחלת החיים של הארנב הננסי המבוית היא עד 9 שנים.ניתן למצוא בחנויות מבחר מאוד מספק של מזונות שמתאימים לארנב הננסי, כדוגמת כופתיות, תערובת מכרסמים או תפזורת של מזון מועשר.

מינון של כף כופתיות על כל 2.5-3 ק"ג גוף ארנב, בשילוב עם אספסת ומים תספק לארנב הננסי את כל אשר הוא זקוק לו.

*חשוב לוודא שהמזון טרי ומכיל מינימום 18% סיבים (פייבר). מומלץ שהאספסת תהיה זמינה 24 שעות ביממה, ולכן שימוש בה כמצע יכול להיות פתרון טוב, בתנאי שמחליפים אותה.

*חשיבותה הרבה בכך שהיא מקטינה את הסיכון לכדורי שיער וסתימות אחרות ומסייעת בעיכול.

*לארנב הננסי גם יש דופק מאוד גבוה מה שיכול לגרום במעבר מהחנות הביתה יכולות להיווצרות בעיות שונות בעיקר בעיות עיכול ובעיות שונות בקיבה, על כן חובה במשך ה3-4 ימים הראשונים אחרי המעבר לתת לארנב הננסי לאכול רק אספסת שמסדרת לו את מערכת העיכול ורק אחרי 3-4 ימים להתחיל להביא לו גם מזון רגיל כדוגמת כופתיות או מזון מועשר.לארנבים מותר לאכול רק חלק מהירקות: חסה, גזר ומלפפון. כל שאר הירקות עלולים לפגוע לו במערכת העיכול. על מזונות הארנבון להכיל עד 1.5% שומן (לעומת דיאטה של בני אדם, שמכילה 35-40% שומן). ארנבונים רגישים לשומן, ועודף השומן, מלבד למשקל, יכול להצטבר בכבד ובעורקים.

מחלות שקשורות לאיברים אלה לרוב קטלניות עבור ארנבונים.

גם פירות יכולים לגרום להשמנה, ועל כן יש להשגיח לא לתת פירות בכלל.

מינונים – מגיל 7 שבועות ועד גיל 7 חודשים ניתן לתת כופתיות ואספסת ללא הגבלה.

מעל גיל 7 חודשים מומלץ להעלות את כמות האספסת והעשבים, ולעומת זאת להוריד בהדרגה את כמות הכופתיות.

ככל שהארנבון מזדקן, גוברת החשיבות של שמירה על משקלו מאוזן.


ארנבים ננסיים מאולפים ניתן לשחרר בבית, אך מומלץ להתחיל עם כלוב.

כיוון שלארנבים הננסיים רגליים עדינות רצפת רשת מאוד לא מומלצת.

במידה ואין ברירה, חובה להניח בכלוב קרשים או שטיח, עליהם יוכל לנוח.

גודל הכלוב צריך להיות לפחות 4 פעמים גודלו של הבוגר, יותר אם לא מוציאים אותו לפעילות יומית.

כיוון שהארנב הננסי הוא חיה לילית, אם רוצים להוציא אותו להסתובב בבית, עדיף להוציאו לפעילות בשעות הערב או מוקדם מאוד בבוקר.

כאשר לא נמצאים בבית להשגיח, מומלץ להכניסו לכלוב. ניתן להעניק תחושת בטחון בכלוב בעזרת איכלוסו בצעצועים, ריפודים, עצי כרסום ומזון. בעת ה"שחרור" בבית, יש לפזר את מירב ה"בידור" האפשרי: קופסאות, סלסלות, עשבים, תעלות וכד’.

זכרו כי התחליף לצעצועים ועצמי כרסום אלה הוא הריהוט שלכם או חוטי חשמל.

את הכלוב מומלץ למקם בבית.

לבית יש את היתרון של הביטחון מפני טורפים, מזגי אוויר קיצוניים, ריסוס וכד’, וכך יתאפשר לארנב הננסי ולבעליו לפתח קשר טוב יותר.


באם החלטתם לשכן את הארנב הננסי בחצר, יש לזכור כלל חשוב: ארנבים ננסיים אינם סובלים חום ואף יכולים למות ממנו. ניתן לקרר את הכלוב בעזרת מספר דרכים: הנחת אריחי קרמיקה או שיש בכלוב (אריחים אלה נשארים קרים), הוספת קרח למים, הברשת פרווה מיותרת, ובקיץ ניתן לשים בכלוב בקבוקים של משקאות קלים עם מים קפואים. הכלוב בחצר חייב להיות בעל גגון, המגן עליהם מפני השמש היוקדת והגשם. יש למקם את הכלוב כך שלא יהיה חשוף לרוחות פרצים.

בחוץ הארנב הננסי יהנה מאוויר צח ואור שמש, ולרוב גם מכלוב גדול ומרווח יותר.

יש להזהר מטורפים, גניבה, רעלים, טפילים, ריסוס, חשיפה לשמש ורטיבות.

אם החלטתם לשחרר את הארנב הננסי בגינה לצורך פעילות גופנית, יש לעשות זאת תחת השגחה, ולוודא שהדשא לא רוסס או דושן, שאין צמחים ופרחים רעילים ושאין חורים בגדר או פתחים בחומה.

אין להשאירם בחוץ לאחר החשכה מחשש לטורפים.

ארנבים ננסיים יכולים למות מפחד מכל חיה שתנסה לתקוף את הכלוב גם מבחוץ בגלל לחץ הדם הגבוה שלהם. לפני השחרור בבית, יש להסתיר או לצפות את כל חוטי החשמל, ולספק תחליפי כרסום לריהוט.גירוד, קשקשים או נקודות התקרחות יכולים להצביע על טפילי עור או אלרגיה לפרעושים. כנגד הטפילים ניתן להצטייד במוצרים לחתולים. אמבטיות יגרמו ללחץ, ולכן יש להמנע מהן, אלא אם כן הוטרינר הורה עליהן.
שיניים – השיניים צומחות כל הזמן כמו אצל כל המכרסמים, ויש לוודא שהן נשחקות כראוי. את זה עושים על


ידי הוספת משהו כמו עץ כרסום או אבן מינרל, אותם הם נושכים ובעזרתם משחיזים את השיניים.


הריון נמשך כחודש ולאחר מכן נולדים 1-14 גורים. הגורים נולדים עם עיניים סגורות, עירומים מפרווה, וחסרי ישע. אמם מניקה אותם ומטפלת בהם, וחלבה עשיר ביותר ותורם להתפתחותם המהירה. הזכר לא משתתף כלל בגידול הצאצאים. הגורים נגמלים מינקות ונהיה עצמאי לחלוטין בגיל 4 שבועות. בגרות מינית של הזכר והנקבה, בגיל 8 חודשים. התנהגות – תלישת שיער האם די נפוצה בתקופת ההריון, והפרווה מיועדת לריפוד הקן לגורים.חינוך הארנב הננסי נע משימוש בכלי צרכים ועד הגעה לפי קריאה.

בשני המקרים, יש להשתמש רק בשבחים ופינוקי מזון, ולעולם לא בהענשה.

חינוך לשימוש בכלי צרכים: באופן טבעי, רוב הארנבים הננסיים יבחרו פינה מסוימת להקים בה את השירותים שלהם. מומלץ לשים שם את כלי הצרכים או פשוט לאכלס פינה זו בכלי מזון או משחק, וכך הם יחפשו פינה אחרת. בעת האילוף צריך להמנע מריפוד הכלוב במצע, ולהשתמש בו רק בכלי צרכים. בכלוב הרבה יותר קל לחנך את הארנב הננסי. בבית יש לפזר כלי צרכים גדולים יותר במספר פינות.

#שתפו #הארנבהננסי

135 צפיות0 תגובות

דרושים שליחים!!!

שלח.י הודעה: 054.5530401

משלוחים חינם בכל הארץ  

 בקניית מוצרים מעל 250 ש"ח