סוגי תוכים שאפשר לגדל בבית !

לאורך כל ההיסטוריה בני האדם אהבו לגדל בביתם סוגים שונים של חיות מחמד; יש שגידלו כלבים למשחק, שמירה וצייד ואחרים גידלו חתולים או בעלי כנף למיניהם, בעיקר לצורך הרחקת מזיקים. מבין משפחות בעלי הכנף הקיימות, התוכים תמיד היו חיית מחמד מועדפת, זאת בזכות הצבעים המרשימים ויכולת הדיבור שקיימת אצל זנים שונים. רבים חושבים שקל מאוד לגדל תוכי ביחס לחיות מחמד אחרות, אך מדובר בטעות כיוון שתוכים, ובמיוחד הסוגים שמסוגלים לדבר, זקוקים לטיפול מסור שכן כך הם מפתחים קשר וחיבה לבעליהם, מרגישים בטוחים ומעניקים אהבה בחזרה.
1. אפרור אפריקני (Psittacus erithacus)

ג'אקו, נחשב לציפור החכמה בעולם ולכזו שביכולתה להבין את הסביבה ממש כמו בני האדם. האפרור האפריקאי קיבל את שמו בזכות הצבעים האפורים המעטרים את גופו .עיקר מזונו מבוסס על אגוזים, פירות ועלים, והוא ניחן ביכולת דיבור מעולה שמתבססת על אוצר מילים שיכול להגיע עד לכ-700 מילים, לכן זה לא מפתיע שהוא נחשב לאחת מהחיות בעלות האינטליגנציה הגבוהה ביותר, יחד עם השימפנזה והדולפין. כאשר האפרור גדל בקרב בני אדם מזונו מתבסס על כופתיות ומאוד מומלץ להוסיף לתזונתו תערובת זרעים, ירקות במגוון רחב של צבעים ופירות. תוכי זה נקשר טוב יותר לאדם שמטפל בו הכי הרבה, משחק איתו ומשקיע בו, וכאשר הוא משועמם, לחוץ או מתוסכל הוא מורט את נוצותיו ועלול לפגוע בעצמו. כדי להימנע מהמצב הזה רצוי לספק לו כלוב גדול עם צעצועים ולתת לו תשומת לב רבה יותר. בנוסף חשוב שתדעו שהאפרור רגיש מאוד לסימני פחד, שעלולים לגרום לו להילחץ לנשוך בני אדם.

2. דררה אפורת-לחי (Myiopsitta monachus)

דררה אפורת הלחי היא מסוג התוכים הנפוצים ביותר בישראל ונחשבת למין פולש בארצנו. לדררה כושר הסתגלות מהיר וקל לחיים בבית חדש, מה שהופך אותה לציפור נוחה לגידול. שם נוסף של בעל כנף זה הוא תוכי הנזיר, וניתן למצוא אותו לרוב באזור גוש דן. מבחינה חיצונית לא ניתן להבדיל בין זכר לנקבה וגודלו של התוכי מגיע עד לכ-30 ס"מ. בטבע מזונה העיקרי של הדררה כולל זרעים, פירות וירקות שונים, תולעים וזחלים למיניהם. כאשר מגדלים אותה בבית רצוי לשלב עם מזונות אלה גם גרעינים, תערובת זרעים ותוספות של מינרלים. כמו הג'אקו גם הדררה אפורת הלחי יכולת לחקות את דיבורם של בני האדם, שכן היא בעלת כושר דיבור טוב, ובנוסף לכך היא מרבה בלעיסה ומאוד אוהבת לרחוץ במים.

3. ארת ענק יקינתונית (Anodorhynchus hyacinthinus)

ארת הענק הכחולה והמרשימה משתייכת לזן התוכים המעופף הגדול ביותר, אורכה כ-1 מטר והיא נחשבת לסוג התוכי הנוח ביותר שהאדם יכול לגדל בביתו. את הארות ניתן למצוא במרכז ובמזרח אמריקה הדרומית, ומזונן העיקרי מתבסס על אגוזים של עצים מקומיים אותם הן מפצחות בעזרת מקורן החזק ולשונן הקשה. מזון נוסף אותו צורכות הארות כולל פירות וחומרים צמחיים אחרים וכן מינרלים ממקורות שונים. ארות הענק חכמות מאוד, והן נצפו מספר פעמים משתמשות בכלים שונים, כגון קליפות עצים ועלים לעוסים, למען פיצוח אגוזים או כדי למנוע מהם מלהתגלגל. תופעה מיוחדת זו שחוקרים רבים לא הצליחו לגלות את מקורה, נצפתה גם בקרב תוכים שנולדו אצל בני האדם אשר ביצעו בדיוק את אותה הפעולה!

4. קוניור שמש (Aratinga solstitialis)

הקוניור הוא זן תוכים חכם במיוחד וחברותי החי בטבע בלהקות, ואחת מיכולותיו המרשימות היא חיקוי קולות של בני האדם, ועם השקעת זמן ומאמץ ניתן אף ללמדו מילים וצלילים. התוכי השובב והסקרן הזה, שאוהב מאוד לתקשר עם בעליו, מעדיף האכלה ידנית על פני אכילה מכלי בתוך הכלוב - תזונתו של הקוניור מתבססת בעיקר על מבחר סוגי זרעים וקטניות, עדיף מושרות. כמו בני האדם גם הקוניור אוהב פינוקים וחטיפים, שהנפוץ בהם הוא מקלות דבש המכילים ויטמינים שתפקידם לשמור על הצבע, החוזק והברק של נוצותיו. רצוי לקצוץ את ציפורניו של הקוניור אחת לכמה חודשים, ועליו לישון לפחות 12 שעות ביממה. על מנת שהקוניור יאריך ימים, יש למקם את הכלוב שלו באזור ללא שמש ישירה ובלי רוח פרצים, וכן לרפד את תחתיתו בחול כדי למנוע ריחות לא נעימים.

5. אמזונה צהובת-פנים (Alipiopsitta xanthops)

מקורה של האמזונה צהובת הפנים הוא יערות הגשם של אמריקה הדרומית, גודלה בינוני והיא מגיעה עד לאורך של 27 ס"מ. צבעה ירוק בהיר, גוון פניה ומקורה צהובים, ולא ניתן להבדיל מיד בין הזכר לנקבה. כמו רוב התוכים גם לאמזונה צהובת-פנים יש מקור חזק המשמש לפיצוח זרעים שונים, בעיקר של פירות כמו מנגו וגויאבות וכן אגוזי קשיו. האמזונה היא מסוג התוכים המבוקשים ביותר לגידול על ידי האדם כיוון שהיא ניתנת לאילוף, והיא נחשבת לסוג התוכי הדברן השני הטוב ביותר מבין התוכים, עם יכולת לחקות קולות אנושיים. האמזונה יכולה להיות חיית מחמד נינוחה מאוד, אך גם תוקפנית ועלולה לפצוע קשה עם המקור החזק שלה את מי שלא יהיה זהיר או רגיש אליה מספיק. בשל סיבה זו, אין לקרב אותה אל בעלי חיים אחרים כמו חתולים וכלבים או תוכים אחרים.

6. ארה ארגמנית (Ara macao)

מקורה של הארה הארגמנית בדרום אמריקה, גודלה נע בין 75-85 ס"מ וצבעה הכללי הוא אדום, צהוב וכחול עם מעט מאוד לבן. הארה נחשבת לציפור סקרנית וחכמה מאוד, היא רגישה לתנועות חדות הנעשות בסביבתה ויש לה יכולת דיבור מעולה למרות שלרוב היא אינה דברנית גדולה. בעונת הרבייה נעשות הארות תוקפניות מאוד והן עלולות לפגוע גם במטפל שלהן. אדם המעוניין לגדל ארה ארגמנית בביתו צריך להיות עם ניסיון עבר בגידול תוכים, כיוון שזן זה הוא פעיל למדי, רעשן מאוד ולעסן גדול. הארה אוהבת ללעוס בעיקר ענפים וגזעים קטנים, שעל הבעלים לספק לסוג הציפור הזו, אשר מהווים גורם מרכזי לרעש הרב שהיא משמיעה. התזונה שלה כוללת פירות בשלים ושאינם בשלים, מנגו, זרעים, אגוזים ועלים ירוקים. כדי להשלים את התזונה וצריכת המינרלים של הארה ארגמנית, מומלץ למי שמגדל בביתו את זן זה לשים בכלוב אבן קלציום במקום נגיש, כדי שזו תוכל לנטרל את הרעלים מגופה של הארה הנוצרים מאכילת פירות לא בשלים.

7. תוכי ראש-נץ (Deroptyus accipitrinus)

תוכי ראש נץ חי בטבע ביערות אמריקה הדרומית, יש לו מבט מאיים ופרצוף המזכיר קצת עוף דורס. גודלו של ראש הנץ 33 ס"מ בלבד ועל עורפו ישנן נוצות אדומות שיכולות להיפרש כמניפה וגורמות לו להראות גדול  ומאיים יותר כדי לגרש אויבים. תוכי ראש החץ לא נפוץ כחיית מחמד, אך יש מקרים יוצאי דופן לכלל הזה. אם אתם מתכוונים לרכוש ולהיות בעלים של תוכי מזן זה, כדאי שתדעו כמה פרטים לגביו כמו למשל; הם עלולים להיות תוקפניים כלפי חיות אחרות ובמיוחד כלפי תוכים אחרים מאותו המין, זכרים או נקבות; הבוגרים רעשניים מאוד ועיקשים לעומת הקטנים שהם יותר שקטים ועדינים; הם שומרים על קשר רציף רק עם אדם אחד, שלרוב הוא הבעלים; הם דורשים טיפול תמידי ובעלים סבלני ביותר המנוסה בטיפול בחיות מחמד דומות.

8. תוכי סנגלי (Poicephalus senegalus)

זן זה אוהב יחס וניתן לאילוף, והוא אינו יודע לדבר על אף היותו קרוב משפחה של האפרור האפריקאי, הנחשב לתוכי הדברן הטוב ביותר. עם זאת ניתן להאכילו מהיד היות והוא לא נחשב לתוקפני והוא גם חקיין שריקות מצטיין. אורכו של התוכי הסנגלי מגיע ל-23 ס"מ וסימני ההיכר שלו הם מקור דמוי עיט וראש גדול בצבע אפור. אורך חייו של התוכי הסנגלי יכול להגיע עד 50 שנה בגידול אצל האדם ועד 30 שנה בטבע, ועיקר מזונו הוא פירות של דקלים אותם הוא מפצח בעזרת מקורו החזק. בטבע הוא ניצוד בגלל הנזק שהוא גורם ליבולים המקומיים במערב אפריקה, ולמרות זאת הוא לא נמצא ברשימת הזנים הנמצאים בסכנת הכחדה. לסוג תוכים זה קיימים עוד 3 תתי מינים מאזורים שונים בגלובוס, אך להם גווני צבע אחרים.

#twilight #clouds #beauty #light #cloudporn #photooftheday #love #green #skylovers #dusk #weather #day #red #iphonesia #mothernature #תוכים #תוכי #בעליכנף #תוכיסנגלי #תוכיראשנץ #ארהארגמנית

74 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דרושים שליחים!!!

שלח.י הודעה: 054.5530401

משלוחים חינם בכל הארץ  

 בקניית מוצרים מעל 250 ש"ח